ASLINDA ROMATİZMA

"DAHA İYİ OLMAK" NE DEMEK?

Doktorunuzla görüşmenizden önce, romatoid artrit (RA) ile yaşarken yapmak ve başarmak istediğiniz şeyler üzerine düşünün. Bunlar günlük veya uzun vadeli hedefler, hastalık teşhisinizin konulduğundan beri yapmayı özlediğiniz aktiviteler veya genel ruhsal durumunuz olabilir. "Daha az ağrı çekmek istiyorum" yerine "Torunlarımla parkta koşup, oynayabilmek isterdim" veya "Yardım almadan alışverişimi yapmak isterdim" gibi daha açık ve eyleme geçirebilecek hedefler belirlemeye çalışın.  

Görüşmeniz sırasında yalnızca hastalığın belirtilerinden bahsetmek yerine bu hedefler üzerine konuşmaya odaklanın. Bu sayede doktorunuz, hedefleriniz hakkında daha iyi fikir sahibi olacaktır.

"DAHA İYİ OLMAK" NE DEMEK?

Romatid artrit (RA) hastalığını yönetmek, belirtilerinizi kontrol etmekten çok daha fazlasını size sağlayabilir. Hastalığın ilerlemesini yavaşlatmanın ve hatta durdurmanın mümkün olabileceğini biliyor muydunuz?

Remisyon yani hastalığını sessizleşmesi, herkes için farklı anlamlar ifade etse de bunu en basit şekliyle şöyle tanımlayabiliriz: Belirtileriniz kontrol altına alındığında ve daha iyi hissetmeye başladığınızda çoğu belirtinizin tamamen kaybolduğu hissine kapılabilirsiniz. Bu noktada, durumunuzla bağlantılı olarak eklem tutukluğu da yavaşlama gösterebilir. Bu da eklemlerinizin genel sağlığına ve iyi hissetmenize katkı sağlar.  

Doktorunuz RA'nızın ilerleyişini kan testi gibi klinik yöntemlerle ve size özel gündelik fonksiyon, ağrı ve diğer belirtileri değerlendirerek de ölçebilir.

"DAHA İYİ OLMAK" NE DEMEK?

Hastalığınız hakkında açıkça ve dürüstçe konuşarak, doktorunuz fikir edinebilir ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Fiziksel rahatsızlıklarınız ve yaşadığınız problemleri dile getirirseniz, doktorunuz da bu konularda hedeflerinize ulaşabilmeniz için farklı seçenek ve programlar sunabilir.  

En azından konuşmaya değer!

"DAHA İYİ OLMAK" NE DEMEK?

Doktorunuza gittiğinizde yalnızca o gün yaşadığınız belirtilerden bahsetmeyin. Günlük hastalık belirtilerinizi ve bunların hayatınızdaki etkilerini uzun bir süre gözlemleyerek, bu bulgularınızı da doktorunuzla paylaşın. Bu sayede, daha etkili bir sonuç alabilirsiniz.

Belirtileri derecelendirmek için bir ölçek kullanın (hastalığınızın kötüleşme şiddeti, sıklığı vb) ve hangi faaliyetlerinizin bundan etkilendiğini somut örneklerle anlatın (örneğin; tamamlanmayan işler, çocuklarla veya torunlarla oyun oynayamama vb). Ayrıca, duygusal açıdan nasıl hissettiğinizi de belirtin (örneğin; endişeli, güvensiz, sinirli).

HİÇBİR ŞEY YAPMAZSAM NE OLUR?

Romatoid artrit (RA) ile ilgili sorunlarınız hakkında konuşmazsanız, hastalığınızı yönetmek konusunda ilerleme kaydedemeyebilirsiniz. Oysa hastalığınız hakkında sesinizi yükseltmeniz ve açıkça konuşmanız, yaşamınızdaki hedeflerinize ulaşmanızda daha iyi çözümler bulmanız için güçlü bir yol gösterici olabilir.  

Doktorunuz, sizin tam olarak ne hissettiğinizi bilemeyebilir. Durumunuzu ve hastalığın belirtilerini en iyi bilen kişi sizsiniz. Bu nedenle, doktorunuzla açıkça konuşun ve yaşadıklarınızı daha iyi anlamasını sağlayın.

Deneyimleriniz, hedefleriniz ve seçenekleriniz hakkında konuşarak hayatınızdaki değişimleri yönlendirme gücüne sahipsiniz. Tek yapmanız gereken şey bunları dile getirmek.

DOKTORUNUZLA GÖRÜŞMENİZDE YARDIMCI OLACAK REHBERİ İNDİRİN